Clenbuterol, w środowisku kulturystycznym znany jako „Clen”, pierwotnie wykorzystywany był leczeniu astmy. Jest bardzo pomocnym środkiem w tym schorzeniu i zdobył uznanie lekarzy z całego świata. Steryd najczęściej występuje w tabletkach, ale dostępne są także odpowiedniki w zastrzykach oraz syropie. Lek ten oddziałuje na współczulny układ nerwowy dzięki temu, że pobudza odpowiednie receptory. Clenbuterol łączy się z takimi hormonami jak adrenalina i noradrenalina. Wszystkie leki z tej grupy nazywane są powszechnie sympatykomimetykami i używa się ich w leczeniu takich chorób jak: astma, choroby ciśnienia czy serca.

 

Clenbuterol i jego wykorzystanie w medycynie

Clenbuterol pomaga powiększyć skrzela i praktycznie nie powoduje większych skutków ubocznych. Osoby zażywające go nie zaobserwowały żadnych negatywnych działań. Chociaż nie wiadomo, czy środek nie niesie niebezpieczeństw w dłuższym okresie czasu. Clenbuterol to specyfik, który długo wchłania się do krwi. Dzięki temu nie ma konieczności częstego zażywania tego leku i jedna tabletka dziennie powinna spokojnie wystarczyć. W Stanach Zjednoczonych Clenbuterol nie jest dopuszczony do sprzedarzy. Jednak na czarnym rynku znajduje się jego europejska wersja i jest bardzo popularna wśród sportowców.

Clenbuterol w kulturystyce

W kulturystyce clenbuterol stosuje się jako lek zapobiegający rozpadowi zdobytej tkanki mięśniowej. Działa za to znakomicie na rozpad tkanki tłuszczowej dlatego zawodnicy sięgają po niego zwłaszcza w okresie przed zawodami. Wtedy najważniejsza jest dobra definicja mięśni i jak najmniejsza ilość tkanki tłuszczowej. Jak wszystkie sterydy tego typu clenbuterol powoduje różne skutki uboczne, które pojawiają się podczas dawkowania. Może występować drżenie rąk, mdłości, zawroty głowy itd. Objawy te mogą ustąpić po jakimś czasie gdy organizm przyzwyczai się do obecności tej substancji. Warto zachować ostrożność przy tym środku i zaczynać jego dawkowanie od śladowych ilości. W ten sposób organizm będzie powoli adaptował się do stężenie clenbuterolu we krwi.

"Clen" i spalanie tkanki tłuszczowej

Clenbuterol wywołuje także działanie podobne do tego jakie powodują fatburnery mianowicie podnosi temperaturę ciała. Co prawda w niewielkim stopniu,zwykle o 1,2 stopnie, ale jest to odczuwalne. Dzięki temu szybciej spala się tkanka tłuszczowa. Podczas cyklu zawodnik powinien obserwować i systematycznie mierzyć temperaturę. Gdy wróci ona do normy oznacza to, że działanie termogeniczne już nie działa gdyż organizm przyzwyczaił się do specyfiku.

Łączenie Clenbuterolu z innymi sterydami

Clenbuterol stosuje się często w połączeniach z innymi sterydami. Dzięki temu mięśnie po zejściu wody wyglądają znacznie lepiej a o jakość przede wszystkim chodzi. Poza tym, łączy się go z hormonem tarczycy, który potęguje zanik tkanki tłuszczowej i jeszcze lepiej widoczne są mięśnie.
Przewiń do góry