Budowanie sylwetki to długi i pracochłonny proces, który wymaga wiele determinacji oraz silnej motywacji. Piękna muskulatura znanych kulturystów to efekt wieloletniej pracy, ale często także… sterydów. To niejako pomocnik, który istotnie skraca czas oraz wpływa na jakość wykonywanych treningów. Stają się one znacznie efektywniejsze dla sportowca, przez co przyrost masy mięśniowej jest dużo szybszy. Sterydy w tabletkach (oralne, doustne) to doskonała alternatywa dla form w zastrzykach.

 

Sterydy w tabletkach (oralne, doustne), a iniekcyjne

Wiele osób rezygnuje z przyjmowania sterydów właśnie przez konieczność wykonywania zastrzyków. Samodzielne nakłuwanie ciała zdaje się być dla niektórych barierą nie do przekroczenia. Alternatywą są sterydy doustne, które jak sama nazwa wskazuje, eliminują konieczność robienia sobie zastrzyków. Sterydy oralne mogą być z powodzeniem używane do budowy sylwetki na poziomie amatorskim bez żadnego udziału sterydów iniekcyjnych. Nie oznacza to jednak, że tabletki można przyjmować z pełną dowolnością oraz całkowitą swobodą. Przeciwnie - ich skutki uboczne mogą być tak samo odczuwalne, jak ich iniekcyjne odpowiedniki. Właśnie z tego powodu należy przedsięwziąć odpowiednie środki zapobiegawcze.

Sterydy w tabletkach w użyciu profesjonalistów i amatorów

Sterydy oralne mogą być z powodzeniem używane do budowy sylwetki na poziomie amatorskim bez żadnego udziału sterydów w zastrzykach. W przypadku osób obdarzonych predyspozycjami genetycznymi, efekty osiągane przy użyciu wyłącznie oralnych środków mogą być doprawdy niesamowite.

Sterydy w tabletkach (oralne, doustne) - czy są bezpieczne?

Jeszcze nie tak dawno, bo w latach 60. XX wieku to właśnie sterydy oralne dominowały w świecie kulturystyki. Pierwszym powodem ich sławy była znacznie większa dostępność względem wstrzykiwanych, a także relatywnie niewielka cena. Warto zaznaczyć, że czysty testosteron w formie cieczy uchodził wówczas za jeden z najdroższych sterydów. Kulturyści najczęściej sięgali po metandienon (Dianabol) w tabletkach. Dawki, w jakich go wtedy brano (rzadko więcej niż 5 – 10 mg dziennie), powodowały znikome efekty uboczne, a bardzo często nie występowały w ogóle. Co więcej, nie praktykowano wówczas terapii po cyklu (PCT) w celu odblokowania naturalnej produkcji testosteronu. Mniejsze dawki pozwalały czuć się kulturystom lepiej i w dalszym ciągu osiągać zadowalające efekty. Sterydy oralne przyjmowano wtedy również dłużej, często nawet przez 12 tygodni bez przerwy.

Turanabol i jego popularność wsród sterydów oralnych

Niedługo później Dianabol ustąpił Turanabolowi. Był to pierwszy steryd oralny na świecie dedykowany kulturystom w celach poprawy wyników w sportach i zminimalizowania efektów ubocznych. O jego działaniu można by napisać oddzielny artykuł, bowiem nie bez powodu zyskał tak ogromną sławę i cieszy się szerokim gronem zwolenników po dziś dzień. Należy jednak uważać na jego pochodzenie, ponieważ jest często podrabiany.
Przewiń do góry